Polska znajduje się dziś w stanie krytycznym. Obecna klasa polityczna w wyniku wzajemnych wojen i rozgrywek wewnątrzpartyjnych doprowadziła do systemowego rozkładu struktury Państwa. Zniszczono autorytet instytucji państwa. Podważane są kompetencje Prezydenta, Parlamentu, Rządu, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Łamana i podważana jest Konstytucja. Zniszczono system wymiaru sprawiedliwości, odbierając obywatelom poczucie bezpieczeństwa. Podważane są wyroki i status sędziów. Dziś tylko silny i kompetentny prezydent spoza partyjnego układu jest w stanie przeciąć ten węzeł gordyjski
Przywrócić POLSCE godność i funkcjonalność.
Jako Prezydent dzień po zaprzysiężeniu zwołam Radę Gabinetową i doprowadzę do zakończenia kryzysu w wymiarze sprawiedliwości. Przedłożę przy tym własny projekt ustawy naprawczej. Tego wymaga racja stanu.
W ciągu pierwszego roku urzędowania zwołam Konwent Konstytucyjny składający się z przedstawicieli wszystkich środowisk politycznych, szerokiej reprezentacji społecznej oraz ekspertów prawa i przedłożę projekt nowej Konstytucji.
Obecna Konstytucja jest dysfunkcyjna, a rozwiązania systemowe w niej zawarte prowadzą do blokowania się władz, zamiast sprzyjać ich współpracy. To negatywnie wpływa na decyzyjność i odpowiedzialność organów państwa. Hamuje rozwój i energię Polski. Czas to zmienić.
Jako Prezydent będę Rzecznikiem Praw Polaków.
W ramach rozwiązań ustrojowych proponuję:
✔ Wprowadzenie zakazu obejmowania funkcji we władzach wykonawczych przez parlamentarzystów.
Zarządzać państwem powinni eksperci, a parlamentarzyści powinni skupić się na uchwalaniu dobrego prawa i rozliczaniu ministrów. Tak jak w dobrze zarządzanej firmie nie łączy się funkcji w Zarządzie i Radzie Nadzorczej.
✔ Pakiet demokratyczny
Bezpośredni wybór członków KRS, Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Zrównanie ich kadencji i wspólny dzień wyborczy. Czas wyrwać te funkcje z rąk partyjnych liderów.
✔ Wprowadzenie ordynacji preferencyjnej
Daje ona możliwość głosowania na wielu kandydatów według kolejności preferencji wyborców. Zmniejsza ona rolę liderów partyjnych w wyborze przyszłych parlamentarzystów. Eliminuje kandydatów o skrajnych poglądach i kontrowersyjnym stylu działania, posiadających duży elektorat negatywny. Zwiększa rolę mniejszych środowisk politycznych. Daje większy mandat wybranym parlamentarzystom. Zmniejsza ryzyko agresywnej polaryzacji sceny politycznej.
✔ Zwiększenie roli Senatu
Poprzez wprowadzenie do niego reprezentantów samorządu terytorialnego oraz dożywotnio byłych prezydentów RP za ich zgodą. Takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć rolę samorządu w procesie opiniowania prawa i uczynić głos lokalnych wspólnot bardziej słyszalnym w polityce krajowej. Także wykorzystać wiedzę i doświadczenie byłych prezydentów, których potencjał jest marnowany, a oni sami stają się wyłącznie doraźnymi komentatorami życia publicznego.
✔ W relacjach samorząd-państwo wprowadzenie zasady „tyle zadań ile pieniędzy”
Dziś państwo przerzuca na samorządy trudne i mniej spektakularne zadania ograniczając przy tym ich finansowanie. Samorządy mają wtedy do wyboru albo się zadłużać, albo obniżać jakość usług publicznych.
✔ Walka z cenzurą
Powołanie Rzecznika Wolności Słowa w ramach Kancelarii Prezydenta, którego zadaniem będzie monitorowanie wolności słowa w Polsce i reagowanie na działania noszące znamiona cenzury. Wypowiedzenie unijnego traktatu Digital Services Act. Jednocześnie proponuję wprowadzenie mechanizmów usprawniających ściganie hejterów, osób korzystających z wolności słowa sprzecznie z prawem.
✔ Wprowadzenie wymogu uzyskania decyzji o dostępie do tajemnic państwowych posłom i senatorom
Odebranie kompetencji decyzyjnych służbom specjalnym i powołanie nowego, niezależnego organu decyzyjnego dedykowanego nadawaniu dostępów do materiałów tajnych i ściśle tajnych.
✔ Wprowadzenie rozwiązań demokracji cyfrowej
Zbiórka podpisów pod kandydaturami w poszczególnych wyborach za sprawą nakładki na system e-obywatel. Zbudowanie platformy cyfrowego głosowania referendalnego i wprowadzenie Dnia Referendalnego w Polsce. Podjęcie działań w kierunku zbudowania bezpiecznych technologii i przepisów prawa pozwalających na przeprowadzanie wyborów za pomocą narzędzi cyfrowych. Czas oddać Polakom głos.
✔ Gruntowna reforma systemu finansowania partii politycznych
Zmiana zasad kontroli wydatków przez PKW, która nie posiada obecnie realnych narzędzi kontroli. Nadto aktualny system preferuje partie już reprezentowane w parlamencie i to w sposób praktycznie eliminujący szanse wyborcze nowych ugrupowań.
✔ Profesjonalne państwo
Uproszczenie procedur prawnych, likwidacja zbędnych zgód, uprawnień i licencji, skrócenie obiegu dokumentów, ograniczenie ilości ustaw, zapobieganie powielaniu i nakładaniu się kompetencji przez urzędy, likwidacja zbędnych urzędów, agencji i stanowisk, priorytet kompetencji nad przynależnością partyjną, wprowadzenie większej odpowiedzialności urzędniczej i jej skuteczna egzekucja oraz szereg innych rozwiązań zbliżających zarządzanie państwem do zarządzania profesjonalną firmą.
Obywatele zasługują na państwo gwarantujące im rozwój i szanujące pieniądze z płaconych przez nich podatków.
Czas na Ambitną Polskę!